• 222

  Се одржа Парадата на Гордоста во Косово – без инциденти

  Стотици активисти на ЛГБТИ заедницата како и учесници од граѓанското општество, се собраа заедно на парадата во Косово која се одржа на 10 октомври во Приштина. Овогодинешната новина беше организирањето на Неделата на Гордоста каде што, беа вклучени активности за подигање на свеста за проблемите со кои се соочува заедницата

 • znamebro

  ТРАНСРОДОВА ЖЕНА ДОБИ СЛУЧАЈ ПРЕД УПРАВНИОТ СУД НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

  Промена на податоците во матичната евиденција, односно ознаката за пол и матичниот број е резултат од усвојувањето на тужбеното барање на трансродова жена кое беше објавено пред неколку дена, на јавна седница во Управниот суд. Постапката, којашто ја водеше Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“, трае од 2014

 • novavest

  Илјадници протестанти маршираа во Бразил против легализација на терапијата за геј лица (gay cure)

  Фотографија од НЕЛСОН АЛМЕИДА Судот го „врати“ во употрба таканаречениот лек за хомосексуалност, кој беше укинат со закон веќе 18 години. Илјадници лица маршираа низ улиците на Сан Полос за да протестираат против легализирањето на оваа терапија. Карлос Даниел организатор на овој протест се изјасни дека тие се надеваа дека

 • lgbt united - 07102017

  Општество за сите не се гради со хомофобија

  Ги осудуваме хомофобичните изјави на некои од актуелните пратеници кои преку дискриминаторски говор и говор на омраза ја деградираат ЛГБТИ заедницата, спротивно на реформската насока на политичко делување за која се залага новата влада. Сметаме дека реториката за традиционално и конзервативно општество која беше присутна во изминатите години имаше за

 • Screen Shot 2017-07-01 at 11.49.49 AM

  Станав бездомник затоа што сум геј

  Во Македонија се отвори првата „Сигурна куќа“ каде ЛГБТИ лицата кои имаат проблеми со домувањето или се жртви на насилство можат да престојуваат. Еден од жителите говори за малтретирањето и проблемите низ кои минувал „Проблемите започнаа откако починаа моите родители и останав сам со мојот брат. Моите не знаеја дека

 • Rainbow_flag_breeze

  Народниот правобранител уврди дискриминација во учебниците по психологија на Државниот Универзитет во Тетово

  Народниот правобранител уврди дискриминација во учебниците по психологија на Државниот Универзитет во Тетово Народниот Правобранител позитивно се произнесе по претставката на Коалицијата СЗПМЗ и утврди дискриминаторска содржина во учебници по психологија на Државниот Тетовски Универзитет. Претставката се оденсуваше на дискриминаторски и вознемирувачки содржини кон ЛГБТ лицата и лицата болни од

 • FEATURED IMAGE

  ИДАХОТ – Љубoвта не познава граници

  По повод одбележувањe на Меѓународен ден против Хомофобија, Бифобија и Трансфобија (IDAHOT 2017) ЛГБТ Јунајтед Тетово, организираше јавна дебата, под наслов „ИДАХОТ – Љубвта не познава граници“ , во големата сала на Општина Тетово, на 16.04.2017 во 15:00 часот. Говорници на панел, дискусијата беа: Минире Пурелку – психолог и феминист,

 • STD

  Сексуално Преносливи Болести (ССТ)

  Што ќе се случи ако имам позитивен резултат? Сите СПБ можат да се лекуваат а некој и дефинитивно да се излечат. За некој СПБ има повеќе начини на лекување додека сите се лекуваат различито. На пример: Ако имате позитивен тест на Кламидија, ќе ви биде препишан антибиотик и тој ќе

 • ll

  Сексуално Преносливи Болести Зошто и како да се Тестирам?

  Сексуално преносливите болести (СПБ) се многу чести. Истражувањата укажуваат дека до 25 годишна возраст, околу половина од сексуално активните луѓе ќе се заразат со некоја СПБ. Најчесто овие болести се скриени и не покажуваат никакви симптоми, затоа најголем број од заразените особи сметаат дека се здрави. Единствен начин да се

 • Холандските политичари се фатија за раце како реакција кон хомофобичниот напад

  Холандските хетеросексуални политичари реагираа фаќајќи се за раци еден со друг по хомофобичниот напад кон една геј двојка во Холандија. Пред неколку дена една тинејџерска геј двојка беше нападната од неколку хулигани додека се врќаа на пат за дома држејќи се за раце, во холандскиот град Арнхем. Напаѓачите ширеле хомофобични