ЛГБТИ заедницата во Индија позитивна после разговорите со Врховниот Суд за законот кој ги забранува односите помеѓу хомосексуалците

Врховниот суд во Индија започна преговори за законот од колониалната ера кој ја забранува хомосексуалноста и активистите во Индија велат дека се оптимисти дека овој закон ќе биде отстранет без разлика на противењето на неколку законодавци од власта. Седницата на Врховниот суд се одрва околу пет години откако го врати...

Continue reading

Ирска е за про инклузивно образование во училиштата за ЛГБТ заедницата

Ирската влада побара преформулирање на наставните програми со еден нов законски драфт за вклучување на ЛГБТ прашањата во сексуалното образование. Министерот за Образование на Ирска, Ричард Брутон го објави оваа недела барањето за преглед и ревизија на наставната програма во сите училишта. Учењето за сексуалноста и сексуалните односи е задолжителено...

Continue reading

Конституирање на првата Интерпартиска парламентарна група за унапредување на правата на ЛГБТИ луѓето во регионот

Kонститутивна седница на Интерпартиската парламентарна група која ќе работи на унапредување на правата на ЛГБТИ луѓето беше одржана денес во Собранието на Република Македонија. На настанот беа присутни пратеници, амбасадори и претставници на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. За прв пат во историјата на Македонија, пратениците во Собранието јасно...

Continue reading

Рики Мартин признава дека беше преплашен да го праша својот сакан да се омажи за него

Рики Мартин официално се венча со неговиот партнер Jwan Yosef минатата недела и вели дека тоа било многу емоционално во вистинска смисла на зборот. Свадбената церемонија била oдржaна целосно во тајност и далеку од публиката, само разоткривајќи ја кога еден новинар го праша на Рики Мартин на црвениот тепих за...

Continue reading

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЛГБТ ЈУНАЈТЕД ТЕТОВО Е ЕДЕН ОД ДОБИТНИЦИТЕ НА ФРАНЦУСКО-ГЕРМАНСКАТА НАГРАДА ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА ВО СВЕТОТ

Беким Асани, претседател на здружението „ЛГБТ Јунајтед Тетово“ е добитник на француско-германската награда за човекови права. Доделувањето на оваа награда се одржа на 13 декември 2017 година во француската резиденција. Наградата на Беким Асани, во присуство на неговата мајка, му ја врачија амбасадорите на Франција и на Германија во Македонија,...

Continue reading

Францускиот претседател Емануел Маркон ќе ги забрани со закон родово базираните навреди

Навредите врз основ на род ќе станат нелегални во Франција. Според францускиот претседател со новата реформа, свиркањето или други сексуални навреди ќе се сметаат за кривично дело. Во обид да се намали насилството врз жените и девојките, каде 123 од нив беа убиени минатата година од нивните сопружници, Маркон ја...

Continue reading

Калифорнија одобри книгите по историја во кои е опфатено движењето на ЛГБТ заедницата

Калифорнија е првата држава која во основните училишта одобри училишни текстови по историја каде е опфатено и ЛГБТ движењето. Калифорнија е прва држава во Америка која одобри училишни текстови со содржина каде е опфатена ЛГБТ заедницата. Предходните два учебника беа одбиени, бидејќи не ја обработуваа историјата на ЛГБТ движењето, а...

Continue reading

Се одржа Парадата на Гордоста во Косово – без инциденти

Стотици активисти на ЛГБТИ заедницата како и учесници од граѓанското општество, се собраа заедно на парадата во Косово која се одржа на 10 октомври во Приштина. Овогодинешната новина беше организирањето на Неделата на Гордоста каде што, беа вклучени активности за подигање на свеста за проблемите со кои се соочува заедницата...

Continue reading

ТРАНСРОДОВА ЖЕНА ДОБИ СЛУЧАЈ ПРЕД УПРАВНИОТ СУД НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

Промена на податоците во матичната евиденција, односно ознаката за пол и матичниот број е резултат од усвојувањето на тужбеното барање на трансродова жена кое беше објавено пред неколку дена, на јавна седница во Управниот суд. Постапката, којашто ја водеше Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“, трае од 2014...

Continue reading

Илјадници протестанти маршираа во Бразил против легализација на терапијата за геј лица (gay cure)

Фотографија од НЕЛСОН АЛМЕИДА Судот го „врати“ во употрба таканаречениот лек за хомосексуалност, кој беше укинат со закон веќе 18 години. Илјадници лица маршираа низ улиците на Сан Полос за да протестираат против легализирањето на оваа терапија. Карлос Даниел организатор на овој протест се изјасни дека тие се надеваа дека...

Continue reading